Dita e mesuesit

not puzzle over it! apologise, but, opinion..

Dita e mesuesit

Ta ruaj informacionin? Forumi Shtypi dhe politika Portali i forumit 7 marsi dita e mesuesit. Tema: 7 marsi dita e mesuesit. Te gjitha shkrimet mund ti shkruani ne forme eseje ose nese keni edhe ndonje poezi mund ta postoni ketu. Puna e mesuesit eshte nje pune me vlere dhe shume e ndjeshme,sepse puna e mesuesit lidhet drejtperdrejt me moshat e reja ,me ardhmerine e nji populli te tere. Puna, e mesuesit eshte e shenjte,une ketu do te vazhdoj me presje e jo me pike,sepse puna e mesuesit eshte e shenjte atehere kur mesuesi at pune e bene me shum ndere ,shum perkushtueshmeri dhe shume ndergjegje.

Fjala mesues eshte si gjitha fjalet tjera qe perbehen prej gjashte shkronjave,por puna e ndergjegjshme e shte e shenjte. Une ketu do e ndal shkrimin tim duke prit edhe ju te nderuar anetare dhe vizitor se bashku ta vazhdojme temen dhe t'i bejme nje nder dhe respekt kesaj dite te madhe ,ku nga kjo dite dhe date e rendesishme historike jane hap shum dritare te ardhmerise edukates dhe arsimit shqip.

Zeqirja Latifi. Dikur ekskusionet beheshin per lende mesimi, sot behen per te ndar parat e nxenesve me pronaret e autobuzeve dhe per tu shkepur ne restorante me mbipagesat qe ju merni femijeve per bileta autobuzi. Nje eskursion ne dy apo tre muaj po jua bejme hallallpo nga nje eskursjon cdo dy apo tre jave vallahi bilahi nuk e perballojme dot!

Pse ne prinderit duhet te paguajm ngrohjen dhe rojen ne shkolla shteterore? Ne paguajm mjaft mbi Meqe ushqimin dhe te gjitha sikletet i kemi ne per ti rritur femijet tane, mendoj qe edhe denimi me masa ekstreme na takon po neve si prinder dhe jo juve.

Ju keni per detyre te therrisni prindin ose ti qortonipor jo ti prekni me dore 5- Zakonisht dikur mesuesve i conim lule per festen e tyre, sot mesuesit pretendojne Piktura ne boje vaji, statuja, ndonje veshje dhe pse jo cash Po nuk keni turp sa do pak?

Te dashur mesues! Nuk ja kemi me borxh ti pasurojme!

7 Marsi, dita e mësuesit, një datë historike për arsimin dhe kombin shqiptar

Sepse nuk shoh as adrese, as numer telefoni. Kjo pyetje per ata qe jetojne ne Tirane. Per te derguar lule ne Rusi ose Ukraine, si ta plotesoj adresen, kur ajo nuk eshte me shkronja latine? Where does a thought go when it's forgotten? Une s'di qe te kete pasur te tille mesues para 15 vjetesh? Pse ndryshuan gjerat? Kush e hapi lojen, prindi apo mesuesi? Dyshoj qe prindi, per te mbuluar pa aftesine e femijes se tij. Tashme ne dileme per te uruar,sepse asnje pike shije se ka urimi i shtate Marsit,pervec se kujtim i atyre atdhedashesve,mjeshtrat e penes qe hapen shkollen e pare shqipe,por ia arriten ta venitin imazhin e festes arsimtaret e te sotmes.

Duhet zarf,edhe ne te leke te vjetra secili nxenes. Ohuuuuu ku ke ngel e ti me lulet e c'simbolizojne ato. S'kish kaluar as 20 dite nga kontributi i klases drejt familjes te nje nxenesje qe ish nuhatur gjendjen e saj ekonomike te rendomte ekonomikisht,edhe nje nisme kish marre mesuesja drejtuar leter prinderve te nxenesve te klases apel per ndihme ,e me pas donte zarf.

Me dukej e pabesueshme por ashtu veprohej. Profesionit fisnik i kishin ik ngjyrat e edukimit,e ne te mesohej,,, Ne jete nuk arrihet me mund,e vullnet,por me leke,sepse ato munden te me blejne edhe mua. Gjithmone me shprese se vetedija do triumfoje ne ate kah qe e quajme pozitiv.

Poashtu shume urime edhe veteraneve te aresimit te cilet ndertuan themelet e aresimimit tek shqiptaret. Ruaj Lidhjet Ruaj Lidhjet Digg del.Ta ruaj informacionin?

Vjersha Kliko ketu. Teodor Keko O nene, eja ne dritare Muzgu i kalter vel u var, mahnites u be qielli. Gjithcka si me magji me ngjan me nje dekor baleti. Dhe hena paksa e trishtuar si pikellimi i Lorkes, qiellit i shkon kaq shume sic i shkojne nuses lotet.

7 Marsi, Dita e MĂ«suesit

O nene, eja ne dritare te shohim henen mbi Dajt te ndrise dhe te me thuash me nje ze zemre: Nuk ka si muzgjet e Shqiperise! Poezi-Dita e Mesuesit Ju lutem a mund te me ndihmoj dikush?? Te dashur anetar te ketij forumi a ka mundesi dikush te krijoj nje poezi per Diten e Mesuesit? Kurtesh kl iv. Kurteshi kl iv. Dergoi ne adrese te Forumit Shqiptar : Mirlind Bajraktari - nxenes i klases se trete. T'ia kishe redaktuar pak Fiori, gabimet drejshkrimore.

Per Festen e Nenes

Where does a thought go when it's forgotten? Sa me gabime shkruajne keta femijet! LOl dhe nuk jane as klase e pare. Feelings change - memories don't. Musuese mbaj mend kur isha ne klase te peste plote me fara luledielli ishte mbushur ai xhep me kape ne ore te mesimit me nxore para klases me nje shpute ma skuqe faqen me the, te tera mbi mbanke i nxora nga xhepi me erdhi keq fara te mira luledielli me kushtuan leke i bleva tek me i miri se ashtu me kishin lezet i nxora, u hidherova ulu ne banke me the u ula S Vjersha na ka ardhur me email nga nje nxenes.

Ruaj Lidhjet Ruaj Lidhjet Digg del. Projekti Albasoul Albasoul. Krijoni Kontakt.Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information. Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies.

It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website. Skip to content. Drejtat Autoriale. Lajmi i kaluar. This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Close Privacy Overview This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website.

We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience. Necessary Always Enabled. Non-necessary Non-necessary.Albanian culture has been considerably shaped by the geography and history of Albania. It grew from that of the Illyrianswith their pagan beliefs and specific way of life in the wooded areas of far Southern Europe.

Albanians can be culturally and linguistically separated into two groups such as the northern Ghegs and southern Tosks. The diversity between Ghegs and Tosks can be substantial, both sides identify strongly with the common national and ethnic culture. Albania is the name of the country attested in Medieval Latin. The name has derived from the Illyrian tribe of the Albanoi and their capital in Albanopolis that was noted by Ptolemy in ancient times. The double-headed eagle is the national and ethnic symbol of all Albanian-speaking people.

The symbol appears in a stone carving dating from the tenth century as the Principality of Arbanon was established. It was also used as a heraldic symbol by a numerous noble families in Albania at that time.

The double-headed eagle appears as a symbol for bravery, valor, freedom and heroism. Home of MuslimsChristians and Jewsreligious tolerance is one of the most important values of the tradition of the Albanian people. It is widely accepted, that Albanians are well known about those values, about a peaceful coexistence among the believers of different religious communities in the country.

The Codices of Berat are eminently important for the global community and as well the development of ancient biblicalliturgical and hagiographical literature. Scholars have conjectured that the Kanun might have derived from Illyrian tribal laws, while others have suggested that it has retained elements from Indo-European Prehistoric eras.

Besa"to keep the promise", is the Albanian code of honor and a major component of Albanian culture. The term contains the given word or keeping of a promise or obligation and the guaranteed agreement among honorable men. Most notably, Besa means taking care of those in need and being hospitable to every single person. Albania saved and protected almost Jewish people during the Holocaust.

Rather than hiding the Jews in attics or the woods, the Albanians gave them clothes, gave them Albanian names and treated them as part of the family.

The traditional Albanian social structure is based on clans Albanian : fise characterized by a common cultureoften common ancestry and shared social ties.

7 Marsi – Dita e Mësuesit

In past times most of them defended their territory and interests against other clans and external forces. The Albanian tribal society clearly crystallized in the mountains of northern Albania and adjacent areas of Montenegroand it was also present in a less developed system in southern Albania.

This social structure was inherited from the ancient Illyrians[25] [26] thrived until the early years of the 20th century, and remained largely intact until the rise to power of communist regime in Oda is a typical large room in an Albanian traditional house used by the host to receive and entertain the guests.

Till the end of the 20th century, woman and young boys were not allowed to enter the room. In the odathe men talk, take political discussions and sing epic songs until late hours. During an oda "session", historical events and traditions are transmitted orally through discussions and songs. In consideration to the long and eventful history of Albaniathere are several cultural and religious holidays throughout the country. Albanianseither in Albania, Kosovo [a] and other countriescelebrate their Independence and Flag Day on November Various ceremonies, festivals and concerts take place to celebrate the historic day in major cities amongst them in Tirana and Pristinaholding festive and military parades.

Christmas is celebrated by those following the religion of Christianity [Eid al-Fitr Bajram]] is considered by Muslims as the holiday of forgiveness, moral victory and peace, fellowship and unity. They sacrifice a sheep for this holiday, giving the meat to their family, friends and to the poor people.Shkolla kishte karakter popullor aty mesonin edhe femije nga familje te varfra te qytetit dhe fshatit.

Ngritja dhe lulezimi I mesenjtores se pare shqipe ne korce ashpersoi edhe me teper luften e reaksionit turk dhe te fanarit grek. Pas shume perpjekjesh ajo u ricel ne vitin u mbyll perseri me dhe u cel perseri ne vitin ne kohen e krahines autonome te korces.

Ne kete shkolle kane dhene mesim edhe thanas sina postenani ,thoma avrami,hafes ali korca,janko minxha,thanas nona,nikollaq lakoja dhe patriote te tjere. Shkolla e pare shqipe e vajzave Ne perpjekjet qe benin patriotet shqiptare per hapjen e shkollave nje vend me rendesi per levizjen patriotike si dhe per emancipimin e gruas shqiptare ze celja e shkolles se pare shqipe te vajzave ne 22 tetor e para mesuese dhe drejtoreshe e kesaj shkolle ka qene vajza njezetvjecare sevasti qirjazi qe kishte mbaruar studimet ne stamboll.

Ne fund te vitit te pare ajo kishte 27 nxenes kurse ne vitin e dyte nr I tyre ariti mbi Me pas u ble nje godine tjeter me e madhe per shkollen ne qender te korces pikerisht ne rrugen kundrejt monumentit te themistokli germenjit e cila pasi u pershtat sipas nevojave te shkolles mori tiparet e vertea te nje instuticioni arsimor. Viti I dyte shkollor u mbyll me suksese akoma me te medha. Ne vitet e fundit te shek te 19 nr I nxenseve ne kete shkolle arriti mbi 50 midi tyre edhe 16 vajza te besimit mysliman.

Lendina e loteve Korcaret e moshuar akoma edhe sot ruajne kujtimet e hidhura e te paharuara te lendines se loteve te asaj cope toke buze rruges qe te con ne bilisht tashme tek restorant valbona Nga kjo lendine lotesh njerzit shikonin me hidherim landonet apo karocat qiraxhinjte me kafshet e tyre karvanet e kurbetit sic I quanin atehere qe rembenin nga gjiri I vatrave te varfra te qytetit e te fshatit qindra mijra te rinj per ti shpene larg atdheut.

Pra cdo njeri pavarsisht se cfare detyre ka sot, qofte ky minister apo politkanbiznesmen apo punetror, ka qne dikur nxenes, ka patur perballe Mesuesin, Mesuesen qe s'kursente kohen, frymen, pasionin, jeten, per te brumosur vogelushet me dije, me kulture dhe edukate. Mesusit shqiptare kurre s'u shperblyn si duhet me paga, punuan ne kondita te veshtira, larg ne zona te thella, perballuan rreziqet, injorancen dhe kanunin, por i qendruan besnik misionit te tyre fisnik te arsimimit te brezave.

Labels: Lajm MRT. Post a Comment. Dibranet, me kete rast edhe kesaj rradhe, permes nje pjesmarrje modeste, kane shenuar mbreme ne sallen e festave e banketeve, ne Restorant " Paradaise " ne Brooklynfillimin e festimit per 7 Marsin-Diten e Mesuesit, e cila, u mbajt ne organizmin dhe drejtmin e Shoqates Atdhetare Dibra.

No comments:. Newer Post Older Post Home. Subscribe to: Post Comments Atom. Search This Blog. Baby Song Tik Tak Tek. Blog clocks nom de domaine. Online, todays"s visits. Site Meter.Me te bukura per 8 Mars.

Vendet me te mira dhe me te keqija ne bote per te qene grua. Cfare eshte Dita e Mesusit per mua si nxenes? Stafi i Shqiperia. Shfaq menune. Te nderuar e te respektuar,mesuesit tone,kudo qe jetoni e punoni,gezuar 7 Marsin diten tuaj. Ne kete dite ne ju nderojme ju per punen e kontributin tuaj te madh qe keni dhene,jepni e do te jepni per mesimin e gjuhes sone te paster shqipe te asaj gjuhe qe na e lane amanet te paret dhe detyra jone eshte ta percjellim ashtu te paster tek brezat e ardhshem.

Matematika 6 – Libër mësuesi

Ne jemi krenar me ju dhe ne me gjithe zemer ju urojme Gezuar festen tuaj,7 Marsin,duke ju uruar shendet e jete te gjate ne te mire te kombit e te atdheut tone te shtrejte. Ne e ruajme me nostalgji mesimet e keshillat qe na keni dhene mesuesit tone te shtrejte. Ndaj ne kete dite nje telefonate nje lule este ajo qe ju gezon dhe ju ben te lumtur ju,kujtimet per ju do ti ruajme te gjithe jeten tone. Ne kete dite ne te gjithe se bashku kujtojme mesuesit tone te pare qe na mesuan shkonjat shqipe,na mesuan se si ta duam dhe ta respektojme atdheun.

Na mesuan poezite e bukura te autorve tone te mrekullushem qe cdo fjale e varg i saj te mbetet e te ngulitet thelle ne mendjet tona. Mesimet e mesuesve tone u bene udherrefyes per rrugen tone ne te ardhmen.

Ato mesime na ndjekin edhe sot qe kemi dale ne jeten tone te pavarur. Cdo njeri nga neka ne zemer monumentin e mesuesit te tij te preferuar, te cilit i falet me mirenjohje.

Pra cdo njeri pavarsisht se cfare detyre ka sot, qofte ky minister apo politkanbiznesmen apo punetror, ka qne dikur nxenes, ka patur perballe Mesuesin, Mesuesen qe s'kursente kohen, frymen, pasionin, jeten, per te brumosur vogelushet me dije, me kulture dhe edukate. Mesusit shqiptare kurre s'u shperblyn si duhet me paga, punuan ne kondita te veshtira, larg ne zona te thella, perballuan rreziqet, injorancen dhe kanunin, por i qendruan besnik misionit te tyre fisnik te arsimimit te brezave.

Popolli yne halleshume, do te arrije prosperitetin qe aspiron, atehere kur mesuesit ne kete vend do te respektohen me teper ose aq sa politkanet me te larte te shtetit.

Mesuesit shqiptare ishin mesues ishin edhe artiste, prinder, pajtimtare, shok edhe miq me te gjithe. Por edhe pse regjimi serb ju a mbylli shkollat ato e vazhduan mesimin,ku populli hapi dyet e shtepive te veta qe femijet te mesonin gjuhen shqipe. Shume mesues u denuan dhe u gjykuan nga regjimi serb,por asgje nuk e ndalte ne rrugen e diturise e te arsimimit te gjuhen ametare.

Arsimi ne kosove i dha shume mesues luftes per lirine e kosoves. E sot ne kete dite ato kujtohen me respek nga nxenesit e tyre.Can five-color God tribal work in Ixalan Standard, with the help of Majestic Myriarch to win out of nowhere. Can Zubera be a competitive tribe in Modern, now that we have Unclaimed Territory to make the mana work.

What are the odds of winning with a deck built around Rosheen Meanderer in Modern. Field of Ruin means we have have eight potential Strip Mines in Modern. Let's make some opponents miserable. What are the odds of winning with a deck built around Axis of Mortality in Modern. What are the odds of using Sunbird's Invocation to win with Tishana, Voice of Thunder and Heart-Pierce Manticore in Standard. What are the odds of winning by getting 10 Treasure tokens on the battlefield alongside Revel in Riches.

How many token copies of Jace, Cunning Castaway can we get on the battlefield at the same time. What possibilities does the legendary planeswalkers errata open up.

Liliana Tribal, of course. Can the deck compete in Modern. Can we find a way to make Darksteel Reactor work in Modern. We're about to find out. Do Treefolk have what it takes to compete in Modern. What are the odds of winning with Elementals in Modern. What are the odds of making Blood Funnel work in Modern. What are the odds of winning with a deck featuring all of the Hour of Devastation Gods.

Wizards of the Coast, Magic: The Gathering, and their logos are trademarks of Wizards of the Coast LLC. Sign Up for free. Price HistoryWelcome to MTGGoldfish. We display prices for both ONLINE and PAPER magic. By default, what prices would you like to see. Budget Magic Building FNM-worthy decks without breaking the bank. Playing Pauper Highlighting the Pauper format where only Commons are allowed. Commander Clash Four-player Commander battles featuring a new theme every week.

Budget Commander Build awesome Commander decks on a 20 tix budget. Vintage 101 Learn about the most powerful format that spans Magic's entire history. MTGGoldfish Podcast Join Chaz, Seth and Richard as they discuss the weekly news and answer user submitted questions. Much Abrew About Nothing Showcasing offbeat brews from around the internet.

Rough Drafts Weekly drafts featuring a variety of formats new and old. Remember me We will never tweet on your behalf without permission. Thanks to the wonders of a social media fan out our friend Harlan is now located and safe. Thanks to all of you who were out there looking. Congrats to our Pat Steward for being drummer of the year again at the BC Country Music Awards.


Mazushura

thoughts on “Dita e mesuesit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top